Jesteś tutaj:WARTO WIEDZIEĆ»Promocja zdrowia»Przełamać wstyd - porada proktologiczna
środa, 24 maj 2017 00:00

Przełamać wstyd - porada proktologiczna

 

Na pytania odpowiada lek. Lidia Sołtysek, specjalista chirurgii ogólnej.

 

 

Czym jest proktologia?

 

Proktologia jest działem medycyny zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tzn.: odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Jest częścią chirurgii ogólnej i z reguły lekarz tej specjalności zajmuje się schorzeniami proktologicznymi.

 

 

Jak wygląda badanie proktologiczne?

 

Badanie proktologiczne składa się najczęściej zarówno z badania palcem przez lekarza, jak i z badania anoskopowego przy użyciu wziernika.

Badanie per rectum, czyli przez odbyt, polega na wprowadzeniu przez odbyt palca w gumowej rękawiczce na głębokość ok. 8 cm, aż do tzw. fałdu Kohlrauscha. Badanie to umożliwia ocenę stanu kanału odbytu. Ma ono zastosowanie nie tylko w proktologii, ale również w ginekologii, urologii czy andrologii. Badanie per rectum umożliwia ocenę odbytu, jego śluzówki i kanału, odbytnicy, przestrzeni zaodbytowej oraz narządów z nią sąsiadujących, np. gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych u mężczyzn czy tylnej powierzchni macicy u kobiet.

Badanie anoskopowe polega na oglądaniu za pomocą odpowiedniego wziernika (tzw. anoskopu) ok. 8-10 cm końcowego odcinka odbytnicy. W czasie zabiegu lekarz może wykonać proste zabiegi terapeutyczno-diagnostyczne, np. pobrać wycinek.
Anoskopia, jak i cała wizyta proktologiczna, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ale dla własnego komfortu warto zadbać o wypróżnienie i przed badaniem opróżnić pęcherz. Nie należy stosować żadnych czopków, lewatyw, spożywać barwiących stolec posiłków, np. buraczków. Panie nie powinny udawać się na badanie w okresie okołomiesiączkowym. Należy również poinformować lekarza o ewentualnej ciąży lub karmieniu piersią.
Oba badania wykonuje się najczęściej na leżance, w pozycji leżącej na lewym boku, z kolanami zgiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej, lub w pozycji tzw. kolankowo-łokciowej, czyli „na czworaka”, w zależności od sytuacji. W trakcie badania lekarz może prosić m.in. o napinanie lub rozluźnianie mięśni zwieracza, co ułatwia obserwację.

Badanie nie jest bolesne, a co najwyżej nieprzyjemne. Wyjątek stanowią pacjenci już zgłaszający się z bólem okolicy odbytu. W każdym przypadku do badania per rectum jak i anoskopowego, stosowany jest odpowiedni żel poślizgowy, niejednokrotnie ze środkiem znieczulającym.

Czasami konieczne jest rozszerzenie diagnostyki i lekarz może zaproponować wykonanie rectoskopii (z użyciem sztywnego wziernika o dł. 20-30 cm) lub skierować pacjenta na kolonoskopię. Powikłania po badaniu zdarzają się bardzo rzadko- najczęściej jest to lokalne podrażnienie błony śluzowej odbytu, co może doprowadzić niekiedy do krwawienia.

 

 

Dlaczego warto przełamać wstyd i udać się na konsultację proktologiczną?

 

Pacjenci często uważają badanie proktologiczne za krępujące i naruszające ich intymność. Należy jednak zrozumieć, że tak naprawdę jest ono integralną częścią pełnego badania lekarskiego, w pewnych sytuacjach równie ważną i naturalną jak osłuchiwanie serca i płuc, czy oglądanie gardła.

Wskazaniami do anoskopii są zarówno hemoroidy, jak i stany zapalne śluzówki kanału odbytu, a także uszkodzenia odbytu, niektóre nowotwory czy zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy.
Najczęściej pacjenci zgłaszający się na badanie, decyzję swoją motywują nagłym pojawieniem się takich objawów jak krwawienie, wyciek ropnej treści z okolicy odbytu czy ból. Przyczyny tych schorzeń mogą być różnorakie- od hemoroidów, poprzez ostrą szczelinę czy przetokę, po ropień, ciało obce lub nowotwór. Warto zgłosić się już na początku wystąpienia objawów, a nie czekać na pogorszenie stanu zdrowia.
Jednak do proktologa należy udać się również jeśli występują zaparcia, zmiana rytmu wypróżnień, wąskie, ołówkowate stolce, utrata masy ciała o nieznanej przyczynie czy pojawienie się w stolcu śluzu lub krwi.

 

 

Kto powinien regularnie korzystać z konsultacji proktologicznej?

 

Pacjenci, którzy powinni regularnie wykonywać takie badania, to głównie chorzy ze stwierdzanymi zmianami polipowatymi jelita grubego, zwłaszcza odbytu, po leczeniu nowotworów i radioterapii w/w okolicy, leczący się z powodu chorób zapalnych jelita grubego (jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), obciążeni rodzinnie występowaniem nowotworów jelita grubego lub będący w trakcie kontroli schorzeń proktologicznych.

Tak naprawdę każdy z nas powinien regularnie odbywać badania proktologiczne i traktować je jak wizytę u dentysty lub ginekologa.

 

 

Rozmawiała: Marta Nowak

 

 

 

Lek. Lidia Sołtysek przyjmuje w Centrum Promocji Zdrowia w każdy poniedziałek.

Więcej informacji i rejestracja pod numerem tel. (32) 752 25 22, (32) 752 24 64.

 

 

 

 

 

 

Czytaj 2820 razy
Strona główna | Copyright © 2013 | Kontakt X-dream.pl