Jesteś tutaj:WARTO WIEDZIEĆ»Promocja zdrowia»Możemy opóźnić chorobę Alzheimera
środa, 23 listopad 2016 00:00

Możemy opóźnić chorobę Alzheimera

 

Świetna gospodyni domowa powoli przestaje dobrze gotować. Rozsądny mężczyzna pada ofiarą oszustów, bo nie może zorientować się w swoich finansach. Sprawny naukowiec, zamiast uwinąć się w dwie godziny, przygotowuje wykład przez cały dzień. To pierwsze oznaki, że w mózgu toczy się nieodwracalny proces "alzheimeryzacji". Coraz więcej osób przekracza 65. rok życia. Co dziesiąta z nich może zachorować na Alzheimera.

 BETA AMYLOID i TAU - toksyczne białka w mózgu


Otępieniu można przeciwdziałać lecząc niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, niewydolność układu krążeniowego, nerek, wątroby, choroby zapalne, w tym chorobę Hashimoto, guzy i krwiaki. Wszystkie te schorzenia dają objawy podobne do choroby Alzheimera.

Przyczyną tej choroby są dwa toksyczne białka, które doprowadzają do obumierania neuronów. Złogi beta amyloidu zalegają w tkance mózgowej. Białko odkłada się pomiędzy neuronami oraz w ściankach naczyń. Drugi problem to białko tau, które powstaje w naczyniach.

Zdarza się, że pacjenci, którzy nie wykazują zaburzeń pamięci mają w mózgu tyle samo szkodliwych białek, co osoby cierpiące na chorobę Alzheimera. Dowiedziono tego podczas sekcji u ludzi, którzy zmarli z innych powodów. Rodziny takich pacjentów potwierdzały, że "ciocia grała w brydża, doskonale rozumowała". Dlaczego więc u niektórych pacjentów choroba daje ciężkie objawy, a u innych nie?

Przyczyną może być bardzo długi, ok. 20-30 letni okres niemego klinicznie przebiegu choroby. W tym okresie mózg jest już niszczony - najpierw następują subiektywne zaburzenia poznawcze, czasem niestety bagatelizowane przez psychologów i przez lekarzy pierwszego kontaktu.

 

TRENUJMY UMYSŁ I CIAŁO


Sposobem opóźniania fazy klinicznej choroby jest poszerzanie rezerwy poznawczej. Więcej neuronów pracuje, jeśli uczymy się języków obcych, kultywujemy swoje pasje, kształcimy się przez całe życie. Uboga aktywność ruchowa skraca okres przedobjawowy, podobnie jak skłonność do zamykania się w sobie i brak kontaktów towarzyskich.

Dowiedziono, że długoletnia depresja powoduje zaburzenia pamięci. Ale to działa również w drugą stronę. Wraz ze spadkiem acetylocholiny spada też serotonina, więc zaburzenia pamięci mogą pogłębiać depresję. Jest to więc samonapędzający się mechanizm. Dlatego należy leczyć stany depresyjne i unikać samotności.


W Polsce dostępne są takie same leki, jak na świecie. Ważny jest podział pacjentów na dwie grupy. Pierwsza to chorzy, u których choroba ma dramatyczny przebieg. Pacjenci poza zaburzeniami pamięci mają zaburzenia zachowania, są pobudzeni, miewają omamy. Często ta gwałtowna postać choroby ujawnia się już po 50. roku życia. Druga to starcza odmiana choroby, o łagodniejszym przebiegu.


W profilaktyce choroby Alzheimera ważne jest leczenie miażdżycy, zmiany miażdżycowe w tętnicach mózgowych idą bowiem w parze z procesem alzheimeryzacji, choroby te przenikają się. Udowodniono, że uszkodzone naczynia są dodatkowym źródłem beta amyloidu w mózgu. Nie wolno dopuszczać do martwic spowodowanych niedokrwieniami i niedotlenieniem.


Prewencja obejmuje też leczenie nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń rytmu serca. Niezbędnym elementem naszego planu dnia musi być aktywność fizyczna, badacze sugerują długie, szybkie codzienne marsze. Bogate życie towarzyskie jest dobrym ćwiczeniem dla umysłu podobnie jak aktywność intelektualna, stawianie sobie nowych wyzwań (uczenie się nowych języków obcych jest lepsze niż wracanie do tych, które już znamy). Wskazana jest dieta śródziemnomorska.


Badania pokazują, że w krajach o najwyższych wskaźnikach edukacyjnych spada liczba pacjentów z chorobą Alzheimera. Spodziewany jest natomiast gwałtowny wzrost zachorowań w krajach o niższej kulturze zdrowotnej.

 

 

 

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/

 

 

 

 

 

Czytaj 919 razy
Strona główna | Copyright © 2013 | Kontakt X-dream.pl