Jesteś tutaj:WARTO WIEDZIEĆ»Promocja zdrowia»Jak chronić się przed smogiem?
piątek, 03 luty 2017 16:17

Jak chronić się przed smogiem?

W ostatnich tygodniach doświadczamy fatalnych skutków oddziaływania smogu na nasze organizmy. Gabinety lekarskie przeżywają oblężenie chorych w każdym wieku, skarżących się na problemy z górnymi i dolnymi drogami oddechowymi, a także na objawy ze strony układu krążenia, obniżoną odporność oraz uciążliwy spadek wydolności fizycznej i umysłowej. Czym jest smog, dlaczego jest tak niebezpieczny i jak się przed nim chronić?

 

Robimy to sobie sami

 

Smog powstaje na skutek utrzymywania się w powietrzu zanieczyszczeń będących efektem działalności człowieka. W jego skład wchodzą pyły oraz związki chemiczne działające toksycznie i alergizująco na organizm człowieka. Głównym powodem powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli dym z pieców węglowych. Jest on tym bardziej niebezpieczny, że w wielu gospodarstwach domowych używa się węgla niskiej jakości, a nawet spala śmieci, takie jak plastikowe butelki, opakowania po mleku, lakierowane drewno. Co ciekawe, w powstawaniu smogu znacznie mniejszy udział mają wielkie zakłady przemysłowe, które co prawda emitują spaliny, ale na dużej wysokości, co nie powoduje powstawania przygruntowej trującej mgły. Jeszcze mniejszą odpowiedzialność ponoszą kierowcy. Dlatego właśnie smog w Polsce najbardziej dokucza w sezonie grzewczym- od września do kwietnia, z kumulacją w najzimniejszych okresach. Oszczędzając na paliwie do naszych domowych kotłowni, ryzykujemy poważnymi chorobami a nawet śmiercią.

 

 

Co nam grozi?

Składniki smogu działają negatywnie na cały organizm. Cierpią zwłaszcza drogi oddechowe i układ krążenia, a także oczy i skóra. W okresie występowania smogu zwiększeniu ulega częstotliwość i intensywność ataków astmy. Możemy cierpieć z powodu uporczywego kaszlu, bólów głowy, zapalenia spojówek, podrażnień skóry. A to dopiero początek: wdychany przez nas pył błyskawicznie trafia do krwioobiegu i sieje spustoszenie w organizmie. Uszkadza naczynia krwionośne, serce, płuca, nerki, wątrobę, mózg. Przyczynia się do poronień i zwiększa ryzyko wad wrodzonych płodu. Drastycznie wzrasta ryzyko zachorowania na astmę, POChP oraz nowotwory.

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, bezpośrednio w wyniku smogu umiera w Polsce przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie. To tak, jakby w ciągu roku wymarło miasto wielkości Kołobrzegu.

 

Chroń się przed smogiem!

Nie ma naprawdę skutecznych sposobów walki ze smogiem. Na pewno należy ograniczyć aktywność fizyczna na zewnątrz- spacery, jazdę na rowerze, bieganie. Najlepiej w ogóle nie opuszczać domu. Dla większości osób takie rozwiązanie nie jest oczywiście możliwe. Wszyscy, którzy nie mogą sobie pozwolić na urlop z powodu smogu, powinni zaopatrzyć się w maseczki. I uwaga- maseczki chirurgiczne czy te dostępne w sklepach BHP, używane np. na budowie, nie są skuteczne! Szkodliwe substancje bez wysiłku przenikają przez nie do organizmu. Warto zainwestować we własne zdrowie i zaopatrzyć się w maseczkę posiadającą filtr chroniący przed zanieczyszczeniami PM2,5 oraz PM10 oraz filtr węglowy. To kosztowny zakup, ale może ocalić nam życie, dlatego warto uwzględnić go w domowym budżecie.

Czytaj 805 razy
Strona główna | Copyright © 2013 | Kontakt X-dream.pl