Każda ? ma prawo do opieki położnej środowiskowej po urodzeniu dziecka. Wiele matek wybiera położną i nawiązuje z nią kontakt jeszcze przed porodem. Jest to rozsądne i zalecane, ponieważ wkrótce po porodzie możesz potrzebować jej porady.
 
Po porodzie ? należy zgłosić poród i umówić się na wizytę do położnej. Przed jej wizytą ✍️ na kartce wszystkie swoje pytania. Wizyta jest dobrowolna — możesz zdecydować się na nią lub nie. Jest też bezpłatna, bo za wizytę położnej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli tego potrzebujesz, położna ma obowiązek odwiedzić Cię co najmniej 4 razy w ciągu 6 tygodni po urodzeniu dziecka!
 
✨ Alternatywnie możesz zdecydować się na usługi prywatnej położnej — wówczas zakres opieki, liczba wizyt i zapłata zależy tylko od umowy między Wami (średnio 70 zł/godzinę).
 
Podczas wizyty położna powinna:
 
? Zbadać Cię i ocenić (oraz zaopiekować się) Twoją raną krocza lub po cesarskim cięciu, stopniem obkurczenia macicy, występowaniem krwawienia poporodowego i gorączki, stanem Twoich piersi i tym, jak radzisz sobie z karmieniem dziecka, zbadać dziecko i ocenić kolor i stan jego skóry, wygląd kikuta pępowiny (z instrukcją, jak o niego dbać), ogólny stan i rozwój dziecka oraz obecność jakichkolwiek niepokojących objawów, które lekarz musi wyjaśnić.
 
☄️ Jeśli masz wątpliwości, poproś położną podczas wizyty o poradę i instrukcję, jak pielęgnować dziecko. Zawsze możesz też sprawdzić, jak powinnaś postępować, kontaktując się z lekarzem pierwszego kontaktu, którego wybrałaś dla swojego dziecka.
  Poprzedni wpis
Następny wpis