Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK)
Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia został opracowany z myślą o osobach szczególnie zagrożonych chorobami układu krążenia, w celu zwiększenia wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim w celu zmniejszenia o 20% zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.


Tak, jeżeli:
Jesteś osobą w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat (w danym roku kalendarzowym) i dotychczas nie rozpoznano u Ciebie choroby układu krążenia oraz nie korzystałeś w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy.
Albo
Jesteś osobą szczególnie obciążoną czynnikami ryzyka, m.in.:













Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.



Pacjentki niekorzystające z badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy mogą wykonać badanie cytologiczne w poradni ginekologiczno–położniczej, oraz w wybranych placówkach POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.


Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Dla kogo ?
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:





Na czym polega ?
W ramach etapu podstawowego programu wykonywana jest mammografia, a w przypadku wystąpienia niepokojących zmian, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę do etapu pogłębionej diagnostyki programu.
W ramach porady lekarskiej w etapie pogłębionej diagnostyki programu lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, czy pacjentce należy wykonać mammografię uzupełniającą i/lub USG piersi, biopsję cienkoigłową bądź gruboigłową.
Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego zostają skierowane do dalszej diagnostyki poza programem.
Gdzie można wykonać?
Bezpłatnie w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.
W Jaworznie:
Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie
Józefa Chełmońskiego 28
32 616 44 82
Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją w najszybszym tempie w Europie.
W przypadku osób poniżej 20. roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewcząt, a nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt.
Jak można określić prawidłową masę ciała u dzieci? Jakie są czynniki rozwoju i powikłania otyłości?
Jakie działania prof
ilaktyczne należy podjąć? Dowiedz się tego z ulotki.

Czy Twoje dziecko Cię nie słucha? Sprawdź, czy Cię słyszy!
Ubytek słuchu dotyka 2-3 dzieci na 1000 urodzeń.
Nawet 15-20% dzieci w wieku wczesnoszkolnym może mieć problemy ze słuchem.




Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.
