Co roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych przypadków czerniaka, a liczba zachorowań na czerniaka stale rośnie. ❎
 
Zbyt późno zdiagnozowany czerniak jest nadal przyczyną zgonów. W Polsce z powodu czerniaka umiera 1 na 3 pacjentów. 💔
 
Aby temu zapobiec, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. 🧑‍⚕
 
Zapraszamy do zapoznania się z poniższą broszurą:
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dzieci w żłobkach, klubach malucha i innych placówkach opiekuńczych przeciwko ospie wietrznej są szczepione bezpłatnie.
 
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Głównym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus rozprzestrzenia się również poprzez kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych osoby chorej. Choroba objawia się swędzącą wysypką na ciele, zwłaszcza na tułowiu, twarzy i skórze głowy, może jej towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie i bóle głowy. Do najczęstszych powikłań należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstawanie blizn. Choroba może powodować ciężkie powikłania neurologiczne, np. zapalenie móżdżku, zapalenie mózgu lub opon mózgowych, a także ostrą małopłytkowość. Okres inkubacji choroby trwa około 14- 16 dni. Chory może się zarazić 2 dni przed i do 6 dni po pojawieniu się na ciele wysypki. Po zachorowaniu na ospę wietrzną wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej. Gdy odporność jest osłabiona, może rozwinąć się półpasiec. Może to spowodować powikłania u wcześniej zdrowych osób.
 
U dorosłych przebieg ospy wietrznej jest cięższy niż u dzieci. W Polsce rejestruje się rocznie około 150-220 tys. przypadków, przy czym najczęściej chorują dzieci do 10 roku życia. Szacuje się, że z powodu ciężkiego przebiegu choroby do szpitala trafia około 1 200 pacjentów. W powiecie augustowskim w 2020 roku zdiagnozowano 178 przypadków ospy wietrznej, a w 2019 roku 341 przypadków.
 
💉 Szczepienie przeciwko ospie wietrznej chroni przed objawami i powikłaniami na całe życie. Podana do trzech dni po kontakcie z osobą zakażoną, szczepionka ma około 90% skuteczności. Szczepionka zawiera żywy, osłabiony szczep wirusa. Dwie dawki powinny być podane w odstępie około 3 miesięcy. Szczepienie jest zalecane dla wszystkich osób, które nie chorowały jeszcze na ospę wietrzną. Obecnie szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest jednym ze szczepień zalecanych i jest płatna. Koszt jednej dawki wynosi od 240 do 290 zł.
 
✔️ Istnieją wytyczne dotyczące obowiązkowych (bezpłatnych) szczepień przeciwko ospie wietrznej. Zgodnie z nimi bezpłatne szczepienie dotyczy grupy dzieci w wieku do 12 lat, które są narażone na zakażenie z racji przebywania w domach dziecka, żłobkach lub instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.
Wyjazdy wakacyjne do krajów tropikalnych i subtropikalnych są coraz bardziej popularne. Niestety, im częściej tam jeździmy, tym większe jest ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób.
 
Wycieczka do krajów tropikalnych? 🏝
Wymarzone wakacje?🏜
 
Przeczytaj co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo podczas podróży.
Zapraszamy do zapoznania się z poniższą broszurą:
 
22 lipca — Światowy Dzień Mózgu!
 
Mózg, a właściwie mózgowie, to najbardziej złożony i jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Odpowiada między innymi za mowę, zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Dzięki niemu wyrażamy i odczuwamy emocje. Odpowiada również za wiele funkcji psychicznych i różne procesy życiowe. Zdrowy i dobrze funkcjonujący mózg wpływa na to, jak funkcjonujemy, zachowujemy się, postrzegamy, myślimy.
To jak dbamy o nasz mózg, wpływa bezpośrednio na jakość naszego życia!
 
Warto zadbać o mózg, wdrażając kilka zasad:
✍️ Gimnastykuj mózg poprzez ćwiczenia intelektualne,
💪 Wprowadź do swojej diety nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, a także witaminy z grupy B, magnez i lecytynę. Można je znaleźć między innymi w rybach i orzechach.
📛 Zrezygnuj z używek i alkoholu,
⛔️ Zrezygnuj z wysoko przetworzonego, tzw. „śmieciowego” jedzenia,
🏊‍♂️ Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne,
🎭 Znajdź czas na odpoczynek i odpowiednią ilość snu.
 
Dbaj o siebie! Profilaktyka robi różnicę!
Co zaoferuje lekarz rodzinny — POZ?
 
Lekarz pierwszego kontaktu planuje i realizuje opiekę medyczną nad ubezpieczonym oraz koordynuje świadczenie usług przez współpracujący z nim personel medyczny. Jeśli pacjent nie rozumie czegoś ze swojego leczenia, może to omówić z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli stan zdrowia pacjenta wymaga dalszych badań i leczenia przez specjalistę, lekarz pierwszego kontaktu wystawia niezbędne skierowania.
Każda 🤱 ma prawo do opieki położnej środowiskowej po urodzeniu dziecka. Wiele matek wybiera położną i nawiązuje z nią kontakt jeszcze przed porodem. Jest to rozsądne i zalecane, ponieważ wkrótce po porodzie możesz potrzebować jej porady.
 
Po porodzie 🤰 należy zgłosić poród i umówić się na wizytę do położnej. Przed jej wizytą ✍️ na kartce wszystkie swoje pytania. Wizyta jest dobrowolna — możesz zdecydować się na nią lub nie. Jest też bezpłatna, bo za wizytę położnej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli tego potrzebujesz, położna ma obowiązek odwiedzić Cię co najmniej 4 razy w ciągu 6 tygodni po urodzeniu dziecka!
 
✨ Alternatywnie możesz zdecydować się na usługi prywatnej położnej — wówczas zakres opieki, liczba wizyt i zapłata zależy tylko od umowy między Wami (średnio 70 zł/godzinę).
 
Podczas wizyty położna powinna:
 
💥 Zbadać Cię i ocenić (oraz zaopiekować się) Twoją raną krocza lub po cesarskim cięciu, stopniem obkurczenia macicy, występowaniem krwawienia poporodowego i gorączki, stanem Twoich piersi i tym, jak radzisz sobie z karmieniem dziecka, zbadać dziecko i ocenić kolor i stan jego skóry, wygląd kikuta pępowiny (z instrukcją, jak o niego dbać), ogólny stan i rozwój dziecka oraz obecność jakichkolwiek niepokojących objawów, które lekarz musi wyjaśnić.
 
☄️ Jeśli masz wątpliwości, poproś położną podczas wizyty o poradę i instrukcję, jak pielęgnować dziecko. Zawsze możesz też sprawdzić, jak powinnaś postępować, kontaktując się z lekarzem pierwszego kontaktu, którego wybrałaś dla swojego dziecka.