Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dzieci w żłobkach, klubach malucha i innych placówkach opiekuńczych przeciwko ospie wietrznej są szczepione bezpłatnie.
 
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Głównym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus rozprzestrzenia się również poprzez kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych osoby chorej. Choroba objawia się swędzącą wysypką na ciele, zwłaszcza na tułowiu, twarzy i skórze głowy, może jej towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie i bóle głowy. Do najczęstszych powikłań należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstawanie blizn. Choroba może powodować ciężkie powikłania neurologiczne, np. zapalenie móżdżku, zapalenie mózgu lub opon mózgowych, a także ostrą małopłytkowość. Okres inkubacji choroby trwa około 14- 16 dni. Chory może się zarazić 2 dni przed i do 6 dni po pojawieniu się na ciele wysypki. Po zachorowaniu na ospę wietrzną wirus pozostaje w organizmie w postaci utajonej. Gdy odporność jest osłabiona, może rozwinąć się półpasiec. Może to spowodować powikłania u wcześniej zdrowych osób.
 
U dorosłych przebieg ospy wietrznej jest cięższy niż u dzieci. W Polsce rejestruje się rocznie około 150-220 tys. przypadków, przy czym najczęściej chorują dzieci do 10 roku życia. Szacuje się, że z powodu ciężkiego przebiegu choroby do szpitala trafia około 1 200 pacjentów. W powiecie augustowskim w 2020 roku zdiagnozowano 178 przypadków ospy wietrznej, a w 2019 roku 341 przypadków.
 
? Szczepienie przeciwko ospie wietrznej chroni przed objawami i powikłaniami na całe życie. Podana do trzech dni po kontakcie z osobą zakażoną, szczepionka ma około 90% skuteczności. Szczepionka zawiera żywy, osłabiony szczep wirusa. Dwie dawki powinny być podane w odstępie około 3 miesięcy. Szczepienie jest zalecane dla wszystkich osób, które nie chorowały jeszcze na ospę wietrzną. Obecnie szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest jednym ze szczepień zalecanych i jest płatna. Koszt jednej dawki wynosi od 240 do 290 zł.
 
✔️ Istnieją wytyczne dotyczące obowiązkowych (bezpłatnych) szczepień przeciwko ospie wietrznej. Zgodnie z nimi bezpłatne szczepienie dotyczy grupy dzieci w wieku do 12 lat, które są narażone na zakażenie z racji przebywania w domach dziecka, żłobkach lub instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.
  Poprzedni wpis
Następny wpis